Ювіляри грудня

   «Історія – наші корені. Без них не можливе життя сьогодні і в майбутньому», –  саме так казав відомий  радянський та український лікар Микола  Амосов, якому б шостого грудня виповнилося 105 років від дня народження.

   Тому ніколи не можна забувати нашу історію й тих людей, хто творив її. Наша нова фото-виставка, що була створена бібліотекарами НВК, має на меті висвітлити найвідоміші постаті української літератури – поетів та письменників ювілярів, вчених, які народилися саме у грудні.

   140 років тому народився Олександр Олесь – український письменник, поет, драматург. І хоча він у свій час опинився в еміграції, на чужині оспівував історичне минуле українського народу, захоплювався мудрістю князів Київської Русі, їх хоробрістю і мужністю, любов’ю до рідної землі. Багато творів присвятив дітям!

       Не можна не згадати про 105-у річницю пам’яті про Платона Воронька – українського поета, письменника, публіциста, драматурга. Він ніколи не стояв осторонь проблем України – був добровольцем під час війни, обирався депутатом Верховної Ради УРСР десятого та одинадцятого скликань.

   Звичайно, варто сказати про жертву сталінського терору – Євгена Плужника – це український поет, драматург, перекладач зі східної Слобожанщини, який, до речі, став прототипом для поета Вигорського з роману Валер’яна Підмогильного «Місто». Є автором багатьох афоризмів: «Минуло всім, але не всім минулось».

     А сто років тому народився видатний український композитор Платон Майборода, автор культової пісні «Рідна мати моя». Немає у світі українця, який би не знав цього гімну Матері. Він однаково зворушливо і неперевершено звучить як у відомих співаків,  так і у родинному колі, коли діти вшановують найдорожчу людину.

    Пам’ятаємо також чудових митців України:  генія літератури, палкого патріота Миколу Хвильового (125 років від дня народження) та його вчасно не почуте «Геть від Москви!»; Бориса Грінченка –  письменника, педагога, літературознавця, історика, що був редактором низки українських періодичних видань, обстоював поширення української мови в школі та в установах і укладав титанічно-геніальну працю «Словарь української мови».

    І, звичайно, як не згадати ту, яка однією з перших почала боротися за свободу жінок та рівність із чоловіками – Марію Вілінську (Марко Вовчок) та її твори «Інститутка», «Максим Гримач» та інші.

    Цей перелік був би неповний, якби ми не згадали світових ювілярів та не вшанували їх приємним словом. Це і засновник романтизму у польській літературі – Адам Міцкевич, і  англійський поет, прозаїк та політичний діяч, відомий насамперед епічною поемою «Втрачений рай» – Джон Мільтон. Серед наукових діячів варто відмітити Роберта Коха, що був німецьким мікробіологом, один з основоположників сучасної бактеріології і епідеміології; англійського фізика Джеймса Прескотта Джоуля; Мішеля де Нотрдама (Нострадамус) – французького астролога, який відомий своїми пророцтвами.

     Тож, із вище прочитаного, неодмінно можна зробити висновок, що грудень, хоч це і останній місяць року, подарував нам неоціненних геніїв: письменників, прозаїків, науковців. Тих людей, на яких тримається великий  пласт історії, адже саме вони є її творцями та творцями нашої світової спадщини, яку треба шанувати і цінувати.

Субачева Н.В., завідувач бібліотекою

20181207_12003620181206_154402 20181207_120052