Безпека дітей в Інтернеті

І. Організація доступу дитини до мережі Інтернет

 1. Тримайте комп’ютер там, де вам зручніше контролювати його використання. Це має бути місце збору всієї сім’ї, а не дитяча кімната. Таким чином, батьки можуть іноді поглядати через плече дитини, не будучи йому в тягар. Молодші діти повинні бути під контролем в будь-який час свого перебування в Інтернеті.
 2. Установіть батьківський контроль на пристроях та в браузерах.

 1. Інсталюйте спеціальні програми, що регламентують обмеження доступу в Інтернет іншим користувачам Вашого комп’ютеру та фільтрують вміст сторінок,наприклад: Zillya! Інтернет контроль, ChildWebGuardianPro, Teentor, KidsControl 1.6, TimeBoss, КіберМама

Читайте більше про батьківський контроль та програми контролю

 1. Установіть чіткі вимоги щодо користування комп’ютером та Інтернетом, завжди вимагайте їх виконання. Психологи радять: щоб будь-яке правило діяло ефективно, потрібно, по-перше, аби людина сама брала участь у його розробці, по-друге, щоб були від початку зафіксовані «санкції» за порушення цих правил, по-третє, подібні правила слід робити загальними для використання всіма членами родини.

ІІ. Загальні правила поведінки дітей в Інтернеті

 1. Навчіть дитину не передавати поштою та не публікувати в соціальних мережах особисті дані (домашню адресу, телефон, номер або адресу школи, місце роботи батьків, їх особисті та робочі телефони), особливо в чатах і на дошках оголошень.
 2. Будьте в курсі електронної пошти, яку отримують ваші діти, а також використовуваного пароля. Усі ми знаємо, що читати чужі листи не можна, але в даному випадку це є виключенням з правила.
 3. Попереджайте, що не можна відкривати підозрілі посилання електронної пошти, файли, додатки або веб-сторінки від незнайомих або сумнівних людей. Не слід вірити рекламі в електронній пошті. Варто пояснити дітям, що приголомшливі акційні пропозиції, які надходять в електронних листах – обман і спосіб заволодіти особистою інформацією користувача.
 4. Навчіть дітей не організовувати зустрічей зі своїми знайомими по Інтернету. Поясніть, що люди в чатах не завжди ті, за кого себе видають, і в реальному житті можуть сильно відрізнятися від тих , якими вони здаються в Інтернеті. Попередьте, що якщо дитина все ж таки зважиться на зустріч, то нехай призначає її у громадському місці і обов’язково попередить батьків. Краще, якщо ви поїдете разом.
 5. Регулярно проводьте час в Інтернеті разом з вашими дітьми для того, щоб дізнатися, чим вони там займаються, що їх цікавить. Постарайтеся встановити атмосферу довіри і взаєморозуміння.
 6. Толерантно поясніть дітям про заборону відвідування «дорослих» сайтів та інших сайтів з неприйнятним вмістом. Це слід робити обережно, щоб не викликати реакцію «наперекір» або не зацікавити дитину «забороненим плодом».
 7. Поясніть дитині, що про неприємні випадки в Інтернеті необхідно одразу повідомляти батьків. Ніколи не сваріть дитину, яка стала жертвою образ в Інтернеті, інакше вона більше ніколи не поділиться з Вами своїми проблемами. Попросіть дитину показувати всі отримані повідомлення, які їй неприємні.
 8. Скажіть дитині, що не можна відповідати на образливі або небезпечні посилання електронною поштою, в чатах, форумах. Веб-сайти, на яких вони відчувають себе дискомфортно, необхідно негайно залишати.
 9. Поясніть небезпеку безкоштовного публічного Wi-Fi: діти люблять безкоштовний Wi-Fi – а хто не любить? Поясніть їм, що ці мережі можуть робити доступними їхні дані.
 10. Домовтеся про те, щоб діти завантажували та встановлювали ігри під вашим наглядом або самі завантажуйте розваги для них. Щоразу переконуйтеся також, що ви використовуєте перевірені сайти й додатки.

ІІІ. Соціальні мережі

Діти особливо люблять проводити час у соціальних мережах, тож варто зупинитися на цьому детальніше.

 1. Поясніть дітям, що можна поширювати у своїх профілях, а що – ні. Будь-яку інформацію, розміщену в Інтернеті, хтось може зберегти, перш ніж Ви її видалите.
 2. Поговоріть про те, хто зможе прочитати сторінку в соцмережах чи блог вашої дитини. Зазвичай такі розмови ведуть до більш вдумливого викладення інформації про себе і свою родину в мережу.
 3. Поясніть дітям, як правильно створювати пароль. Безпечний пароль: помилки та рекомендації
 4. Для соціальної мережі слід використовувати пароль, відмінний від паролю до електронної скриньки, з якою пов’язаний профіль.
 5. Поясніть дитині, що не можна повідомляти свій пароль навіть найближчим друзям, зберігати його на комп’ютері. Натомість, запропонуйте маленький блокнотик, в якому для надійності запишете його і пообіцяйте відповідально зберігати.
 6. Додаючи до своїх контактів друзів, слід переконатися, що це саме вони, декількома простими запитаннями. Будь-хто може створити сторінку з ім’ям та прізвищем знайомої людини та використати будь-яку з опублікованих ним у Інтернеті фотографій.
 7. Не слід переходити за посиланнями, отриманими в повідомленнях у соціальній мережі, навіть якщо вони від, начебто, знайомої людини. (Дивіться п.6).
 8. Поясніть дитині, що небезпечно відвідувати свої сторінки соціальних мереж на чужих комп’ютерах.
 9. Щоб дитина Вас чула, Ви маєте говорити однією мовою. Якщо ви не в курсі сучасних технологій та молодіжних трендів — можете не бути авторитетом в очах дитини. Тож є два варіанти — або самі «технологізуйтесь», або просіть дитину про допомогу. Якщо вона допоможе розібратися, зареєструватися в соціальній мережі — це створить атмосферу довіри та взаєморозуміння, і потім буде легше спілкуватися про небезпеки та загрози інтернет-існування.
 10. Найпопулярніша соціальна мережа серед українських підлітків – «Вконтакті». На другому місці – «Instagram», на третьому – «Facebook». Розпитайте дитину, які мережі вона обрала і чому. Зареєструйтеся в них та запропонуйте дитині додати Вас до своїх контактів. Якщо дитина відмовляється, спробуйте з’ясувати причину. Час від часу цікавтеся вмістом сторінки Вашої дитини.
 11. Особливу увагу слід звернути на спільноти та сторінки, на які «підписана» Ваша дитина. Якщо якась спільнота Вас занепокоїла, запитайте про неї в дитини.
 12. Пам’ятайте, що окрім «офіційної» сторінки у Вашої дитини може ще бути окремий профіль – «таємна» сторінка, з несправжніми іменем та (або) прізвищем. Це легко виявити, якщо на пристроях, якими користується дитина, буде встановлено батьківський контроль.

Читайте про соціальні мережі більше: Соціальні мережі: співвідношення позитиву і негативу? 

Комп’ютерні ігри підвищують інтелект дітей, а соцмережі понижують – дослідження

Якщо питання користування Інтернетом у сім’ї дійшло до рівня конфронтації і будь-які спроби домовитися з дитиною ні до чого, крім агресії, не приводять, радимо негайно звернутися до психолога, адже це є однією з ознак Інтернет-залежності.

 

 

 

 

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Можна використовувати XHTML теґи та атрибути: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>