“Здоров`я від А до Я”
КАШЛЮК
КАШЛЮК
Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.
Як заразитись?
Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна від хворої людини, коли та чхає, кашляє чи розмовляє.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою до появи перших симптомів зазвичай становить від 7 до 10 днів, але діапазон може коливатися від 4 до 21 дня.
Які симптоми захворювання?
На початку хвороби симптоми можуть бути такі самі, як при звичайному ГРВІ: нежить, некритичне підвищення температури тіла (ця стадія називається катаральною). На цьому етапі запідозрити кашлюк досить важко. Далі, за 1-2 тижні, з’являється або стає більш нав’язливим, постійним, спазматичним кашель, присутні характерні для кашлюку репризи (шумні вдихи, які супроводжуються свистом), можуть відбуватись зупинки дихання (апное), дитина починає синіти, напади кашлю можуть закінчуватись блюванням. Поступово (в середньому кашлюк триває 6-10 тижнів) кашель зменшується, стає менш частим і не таким виснажливим, як на початку хвороби.
Наскільки це захворювання небезпечне? Які ускладнення кашлюку?
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.
Менше ніж 5% захворілих буде госпіталізовано.
1 з 25 (4%) – отримає переломи ребер.
1 з 50 (2%) – матиме пневмонію.
1 з 3 (33%) – зіткнеться з втратою ваги.
1 з 3 (28%) – зіткнеться з нетриманням сечі.
3 з 50 (6%) – зіткнуться з втратою свідомості.
Як можна захиститись від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
“Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Так було, так є і так буде в найближчому майбутньому. Навіть в ті часи, коли на кашлюк хворіли набагато частіше, все одно найбільший тягар цього захворювання лягав на дітей першого півріччя життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку. Саме тому багато країн розпочинають планову вакцинацію проти кашлюку з 2 місяців життя, і зсув введення першої дози вакцини в Україні також відбувся: з 3 місяців в попередньому календарі щеплень на 2 місяці в чинному” – Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, к.м.н., голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, провідний експерт Національного порталу з імунізації.
Батькам варто розглянути можливість ревакцинації дітей від кашлюку в 6 років власним коштом, особливо дітей з груп медичного ризику та з родин, в яких є немовлята. Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі вбиті клітини збудника кашлюку, а АаКДП містить безклітинний, або ацелюлярний, кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця, проте існують дослідження, які демонструють перевагу АКДП-вакцини у формуванні тривалого імунітету від кашлюку. Тому ВООЗ рекомендує країнам з низьким рівнем охопленням щепленнями (до яких, на жаль, належить і Україна) використання вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП). Сформований в результаті повного курсу вакцинації імунітет проти кашлюку зберігається впродовж 5-7 років – на той період життя дитини, в якому хвороба перебігає найтяжче.
Бюджетним коштом малюк може отримати щеплення в своїй амбулаторії вакциною АКДП. Наразі державою закуповуються такі вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом:
Також в Україні зареєстровано вакцини з ацелюлярним кашлюковим компонентом, які можуть бути наявні в аптечній мережі:
– Тетраксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)
– Пентаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції)
– Гексаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В)
– Інфанрикс (від кашлюку, правця, дифтерії)
– Інфанрикс ІПВ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)
– Інфанрикс ІПВ ХІБ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції)
– Інфанрикс гекса (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В)
– Бустрикс (для ревакцинації від кашлюку, правця,дифтерії)
– Бустрикс поліо (для ревакцинації від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)
Для дітей до 2-х місяців, які ще не отримали вакцину і є дуже вразливими, рекомендовано застосовувати так звану стратегію “кокона”, коли всі навколо, хто контактує з дитиною, щеплені від кашлюку.
Також варто проводити вакцинацію вагітних, це допоможе захистити жінку та малюка.
Вакцинація вагітних від кашлюку
Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від кашлюку, дифтерії та правця протягом другого або третього триместру вагітності, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюку та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагтіних від кашлюку рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.
Екстрена профілактика кашлюку
Якщо відбувся контакт з хворим на кашлюк, може застосовуватись профілактика антибіотиком, але рішення про доцільність такої профілактики приймає лікар в кожному окремому випадку.
Лікування кашлюку
Антибіотикотерапія допоможе запобігти серйозним наслідкам, якщо почати її до початку яскравих клінічних проявів. Лікування також може зменшити заразність.
Лікування, розпочате після трьох тижнів хвороби, навряд чи допоможе, бо бактерії вже фактично немає в організмі, а завдають шкоди пацієнтові ті зміни в дихальних шляхах, до яких вона вже встигла призвести.
Засоби від кашлю не можуть знизити тривалість хвороби і є малоефективними в зниженні інтенсивності кашлю.
Яка ситуація з захворюваністю на кашлюк в Україні?
Згідно з інформацією, наданою на запит редакції Центром громадського здоров’я України, за 12 місяців 2023 року в Україні зареєстровано 707 випадків захворювання на кашлюк в 20-ти областях України. Найбільше випадків зафіксовано на Волині (182), на Рівненщині (139) та в м.Київ (80). Як пояснює Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я, причина такого поширення хвороби полягає в недостаньому охопленні щепленнями проти кашлюку дитячого населення. Для порівняння: в 2022 в Україні було зафіксовано всього 32 випадки захворювання.
За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків кашлюку, тоді як за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Більшість хворих — діти дошкільного та раннього шкільного віку. Причина зростання захворюваності — велика кількість нещеплених дітей, зазначають у Центрі громадського здоров’я України.
ДУ «Київський обласний центр контролю (спостереження) та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
17.04.2024р.
КАШЛЮК
Кашлюк — це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі.
Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті. У 2023 році в Україні був зареєстрований летальний випадок від кашлюку у дитини віком до 1 року. Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюка, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм.
Які симптоми кашлюка
Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист.
Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.
Одужання починається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.
Як відрізнити кашлюк від ГРВІ
Більшість симптомів цих хвороб схожі, але для кашлюка характерний сильний спазматичний кашель зі свистом, який триває понад 2 тижні. У немовлят можуть виникати періоди «без дихання».
Кашель може супроводжуватись гарячкою, нежитю, та іншими ознаками ГРВІ. Особливої уваги потребують новонароджені до періоду вакцинації — до 2 місячного віку, а також деякий період після першої вакцинації для формування імунної відповіді.
За перших ознак сильного кашлю у немовлят та симптомів апное — негайно потрібно звернутись до лікаря!
Як запобігти кашлюку
Основним засобом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше.
Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М.
Захистіть своїх дітей від важкої хвороби та ускладнень — робіть усі щеплення за календарем!
ДУ «Київський обласний центр контролю (спостереження) та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
17.04.2024р.
КАШЛЮК
Кашлюк – це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактерією Bordetella pertussis (коклюшна паличка, паличка Борде-Жангу). Назву “кашлюк” обрано не випадково, адже найпоширенішим і найнеприємнішим симптомом хвороби є саме затяжний нападоподібний спазматичний кашель.
Як заразитись?
Кашлюк надзвичайно заразний. Основний шлях передачі – повітряно-крапельний. Тобто заразитись можна від хворої людини, коли та чхає, кашляє чи розмовляє.
Через який час після зараження з’являться перші симптоми?
Інкубаційний період – час від зустрічі з хворобою до появи перших симптомів зазвичай становить від 7 до 10 днів, але діапазон може коливатися від 4 до 21 дня.
Які симптоми захворювання?
На початку хвороби симптоми можуть бути такі самі, як при звичайному ГРВІ: нежить, некритичне підвищення температури тіла (ця стадія називається катаральною). На цьому етапі запідозрити кашлюк досить важко. Далі, за 1-2 тижні, з’являється або стає більш нав’язливим, постійним, спазматичним кашель, присутні характерні для кашлюку репризи (шумні вдихи, які супроводжуються свистом), можуть відбуватись зупинки дихання (апное), дитина починає синіти, напади кашлю можуть закінчуватись блюванням. Поступово (в середньому кашлюк триває 6-10 тижнів) кашель зменшується, стає менш частим і не таким виснажливим, як на початку хвороби.
Наскільки це захворювання небезпечне? Які ускладнення кашлюку?
Чим менша дитина, тим небезпечніший кашлюк. Особливо вразливі ті немовлята, які ще не щеплені від кашлюку і чия мати не отримала щеплення від нього в другому-третьому триместрі вагітності.
Більше половини малюків до 1 року, хворих на кашлюк, потребують госпіталізації.
1 з 4 захворілих (23%) матиме пневмонію.
1 з 100 захворілих (1,1%) матиме судоми.
3 з 5 (61%) матимуть апное (уповільнення або припинення дихання).
1 з 300 (0,3%) матиме енцефалопатію.
1 з 100 (1%) помре.
Старші діти та дорослі можуть також отримати ускладнення від кашлюку. Вони, як правило, менш серйозні у цій віковій групі, особливо у тих, хто був вакцинований вакциною з кашлюковим компонентом в дорослому віці. Сам кашель часто викликає ускладнення у підлітків і дорослих.
Менше ніж 5% захворілих буде госпіталізовано.
1 з 25 (4%) – отримає переломи ребер.
1 з 50 (2%) – матиме пневмонію.
1 з 3 (33%) – зіткнеться з втратою ваги.
1 з 3 (28%) – зіткнеться з нетриманням сечі.
3 з 50 (6%) – зіткнуться з втратою свідомості.
Як можна захиститись від кашлюку?
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації. Саме внаслідок широкомасштабної вакцинації, проведеної у 1950-1960 роках у промислово розвинутих країнах, сталося різке зниження захворюваності (більш ніж на 90%) і смертності від кашлюку.
Відповідно до Національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
“Кашлюк найбільш небезпечний для дітей перших років життя, а особливо – перших місяців життя. Так було, так є і так буде в найближчому майбутньому. Навіть в ті часи, коли на кашлюк хворіли набагато частіше, все одно найбільший тягар цього захворювання лягав на дітей першого півріччя життя. Саме в цьому віці реєструється найбільша кількість смертей від кашлюку. Наприклад, на початку ХХ ст. 8 з 10 дітей не доживали до 2 років, з них – 1-2 дітей помирали через кашлюк. Якраз через такі обставини календар щеплень від початку і був побудований таким чином, аби якомога раніше надати захист дитині від тяжкого перебігу кашлюку. Саме тому багато країн розпочинають планову вакцинацію проти кашлюку з 2 місяців життя, і зсув введення першої дози вакцини в Україні також відбувся: з 3 місяців в попередньому календарі щеплень на 2 місяці в чинному” – Федір Лапій, лікар-інфекціоніст, к.м.н., голова Національної технічної групи експертів з імунопрофілактики, провідний експерт Національного порталу з імунізації.
Батькам варто розглянути можливість ревакцинації дітей від кашлюку в 6 років власним коштом, особливо дітей з груп медичного ризику та з родин, в яких є немовлята. Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. АКДП містить цілі вбиті клітини збудника кашлюку, а АаКДП містить безклітинний, або ацелюлярний, кашлюковий компонент. Обидва типи вакцин формують у щеплених дітей стійкий імунітет проти кашлюку, дифтерії та правця, проте існують дослідження, які демонструють перевагу АКДП-вакцини у формуванні тривалого імунітету від кашлюку. Тому ВООЗ рекомендує країнам з низьким рівнем охопленням щепленнями (до яких, на жаль, належить і Україна) використання вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом (АКДП). Сформований в результаті повного курсу вакцинації імунітет проти кашлюку зберігається впродовж 5-7 років – на той період життя дитини, в якому хвороба перебігає найтяжче.
Бюджетним коштом малюк може отримати щеплення в своїй амбулаторії вакциною АКДП. Наразі державою закуповуються такі вакцини з цільноклітинним кашлюковим компонентом:
Також в Україні зареєстровано вакцини з ацелюлярним кашлюковим компонентом, які можуть бути наявні в аптечній мережі:
– Тетраксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)
– Пентаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції)
– Гексаксим (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В)
– Інфанрикс (від кашлюку, правця, дифтерії)
– Інфанрикс ІПВ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)
– Інфанрикс ІПВ ХІБ (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції)
– Інфанрикс гекса (від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту, ХІБ-інфекції, гепатиту В)
– Бустрикс (для ревакцинації від кашлюку, правця,дифтерії)
– Бустрикс поліо (для ревакцинації від кашлюку, правця, дифтерії, поліомієліту)
Для дітей до 2-х місяців, які ще не отримали вакцину і є дуже вразливими, рекомендовано застосовувати так звану стратегію “кокона”, коли всі навколо, хто контактує з дитиною, щеплені від кашлюку.
Також варто проводити вакцинацію вагітних, це допоможе захистити жінку та малюка.
Вакцинація вагітних від кашлюку
Усім вагітним жінкам слід запропонувати вакцину від кашлюку, дифтерії та правця протягом другого або третього триместру вагітності, оптимально в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від історії вакцинації. Це необхідно, аби захистити дитину від кашлюку в перші місяці її життя до отримання нею курсу щеплень від кашлюку та формування імунітету проти цього небезпечного захворювання. В цьому випадку застосовується вакцина АаКДП-М (в Україні з вакцин такого типу зареєстровано вакцину Бустрикс). Важливо зауважити, що вакцинацію вагтіних від кашлюку рекомендовано проводити під час кожної вагітності, оскільки вона є вкрай важливою для захисту майбутньої дитини від небезпечного захворювання.
Екстрена профілактика кашлюку
Якщо відбувся контакт з хворим на кашлюк, може застосовуватись профілактика антибіотиком, але рішення про доцільність такої профілактики приймає лікар в кожному окремому випадку.
Лікування кашлюку
Антибіотикотерапія допоможе запобігти серйозним наслідкам, якщо почати її до початку яскравих клінічних проявів. Лікування також може зменшити заразність.
Лікування, розпочате після трьох тижнів хвороби, навряд чи допоможе, бо бактерії вже фактично немає в організмі, а завдають шкоди пацієнтові ті зміни в дихальних шляхах, до яких вона вже встигла призвести.
Засоби від кашлю не можуть знизити тривалість хвороби і є малоефективними в зниженні інтенсивності кашлю.
Яка ситуація з захворюваністю на кашлюк в Україні?
Згідно з інформацією, наданою на запит редакції Центром громадського здоров’я України, за 12 місяців 2023 року в Україні зареєстровано 707 випадків захворювання на кашлюк в 20-ти областях України. Найбільше випадків зафіксовано на Волині (182), на Рівненщині (139) та в м.Київ (80). Як пояснює Оксана Кошалко, завідувачка відділу організації епіднагляду Центру громадського здоров’я, причина такого поширення хвороби полягає в недостаньому охопленні щепленнями проти кашлюку дитячого населення. Для порівняння: в 2022 в Україні було зафіксовано всього 32 випадки захворювання.
За перші два місяці 2024 року зафіксовано 515 випадків кашлюку, тоді як за аналогічний період минулого року було зареєстровано тільки 27 випадків, 95,9% усіх захворілих — діти, 4,1% — дорослі. Більшість хворих — діти дошкільного та раннього шкільного віку. Причина зростання захворюваності — велика кількість нещеплених дітей, зазначають у Центрі громадського здоров’я України.
ДУ «Київський обласний центр контролю (спостереження) та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
17.04.2024р.
КАШЛЮК
Кашлюк — це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі.
Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті. У 2023 році в Україні був зареєстрований летальний випадок від кашлюку у дитини віком до 1 року. Старші діти та дорослі зазвичай одужують від кашлюка, але сама хвороба є дуже виснажливою та сильно ослаблює організм.
Які симптоми кашлюка
Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист.
Напади кашлю стаються частіше вночі, ніж удень, і за тижні хвороби це дуже виснажує хворого. У немовлят кашель може не проявлятись – але в них може ставатися зупинка дихання на короткий час, про що може свідчити посиніння обличчя. Під час кашлю може відходити мокротиння. Цей період може тривати до 8 тижнів.
Одужання починається через 4-8 тижнів, хворий починає рідше кашляти, приступи кашлю стають слабшими. Іноді період одужання може тривати від 2 до 6 місяців.
Як відрізнити кашлюк від ГРВІ
Більшість симптомів цих хвороб схожі, але для кашлюка характерний сильний спазматичний кашель зі свистом, який триває понад 2 тижні. У немовлят можуть виникати періоди «без дихання».
Кашель може супроводжуватись гарячкою, нежитю, та іншими ознаками ГРВІ. Особливої уваги потребують новонароджені до періоду вакцинації — до 2 місячного віку, а також деякий період після першої вакцинації для формування імунної відповіді.
За перших ознак сильного кашлю у немовлят та симптомів апное — негайно потрібно звернутись до лікаря!
Як запобігти кашлюку
Основним засобом профілактики кашлюку є вакцинація. Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей від кашлюку необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). Якщо з якоїсь причини щеплення пропустили, його потрібно наздогнати якомога швидше.
Усім вагітним жінкам варто робити щеплення від кашлюку, дифтерії та правця в термін від 16 до 32 тижнів під час кожної вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві. Це необхідно, щоб захистити дитину від кашлюку в перші місяці життя до отримання нею щеплення.
Для вакцинації дітей проти кашлюку на першому році життя можуть використовуватися вакцини проти кашлюку, дифтерії та правця як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) кашлюковим компонентом. Для вакцинації вагітних застосовується вакцина АаКДП-М.
Захистіть своїх дітей від важкої хвороби та ускладнень — робіть усі щеплення за календарем!
ДУ «Київський обласний центр контролю (спостереження) та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України»
17.04.2024р.
МОЗ України представило рекомендації зі здорового харчування
13 грудня 2017 року Міністерство охорони здоров’я разом із Центром громадського здоров’я та експертами-дієтологами презентували національні рекомендації зі здорового харчування та визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону людини.
У рамках заходу експерти назвали перелік необхідних організму продуктів та рекомендований розмір порцій, розроблених на основі найкращих практик провідних країн світу та офіційно схвалених МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.
До складу рекомендованих продуктів увійшли сезонні овочі та фрукти, звичні та доступні молочні та кисломолочні продукти, різні види риби та м’яса. За структурою – це сім рекомендацій щодо здорового харчування дорослих і дітей старше 2 років, які допоможуть скласти власний збалансований раціон із корисних харчових продуктів і напоїв.
Порівняйте свою їжу з «Тарілкою здорового харчування»
Експерти з харчування Гарвардської школи громадського здоров’я розробили керівництво для здорового та збалансованого харчування.
На інфографіці зображені основні принципи здорового харчування:
- Овочі та фрукти повинні становити основну частину прийому їжі – ½ тарілки. Забезпечте різноманітність кольору і виду їжі. І пам’ятайте, що картопля не вважається овочем у «Тарілці здорового харчування» через негативний вплив на рівень цукру в крові.
- Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам – ¼ тарілки: цільні та неочищені зернові – ячмінь, зерна пшениці, вівсянка, гречка, неочищений рис і продукти, виготовлені з них. Наприклад, макарони з твердих сортів пшениці корисніші, ніж білий хліб, білий рис і інші очищені зерна.
- Сила білка – ¼ тарілки. Риба, курка, квасоля, горіхи – здорові та різноманітні джерела білка. Їх можна додати в салат, і вони добре поєднуються з овочами. Обмежте споживання червоного м’яса і уникайте переробленого, як бекон і сосиски.
- Корисні рослинні олії – в помірній кількості. Обирайте корисні рослинні олії, як-от оливкова, рапсова, кукурудзяна, соняшникова, арахісова та інші. Уникайте частково гідрогенізованих олій, які містять шкідливі трансжири. Пам’ятайте, що знижена жирність не завжди означає користь.
- Пийте воду, каву або чай. Відмовтеся від солодких напоїв. Споживайте одну або дві порції молока і молочних продуктів на день. Обмежте вживання соку до маленької склянки на день.
- Будьте активні. Червоний чоловічок, який біжить уздовж «Тарілки здорового харчування» – це нагадування, що активність також важлива для контролю ваги.
Віддайте перевагу якості харчування.
Щоб розпочати використовувати «Тарілку здорового харчування», слід візуально поділити тарілку на чотири частини. Заповнювати тарілку варто таким чином, щоб кожну частину займала певна група продуктів: білкові страви, зернові, фрукти та овочі.
Фрукти можна вживати як десерт або окремий прийом їжі. Не обов’язково розміщувати їх на тарілці. Головне не забувати про споживання фруктів у достатній кількості.
Головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка нагадує, що варто запам’ятати кілька простих порад для здорового харчування: «Насолоджуєтеся їжею, але не переїдайте. Не поспішайте під час їжі, щоб повноцінно насолоджуватися стравами. Коли ви їсте занадто швидко або відволікаєтеся – можете з’їсти більше, ніж слід. Не варто нехтувати сигналами про голод і ситість до, під час і після їжі».
13 грудня 2017 року Міністерство охорони здоров’я разом із Центром громадського здоров’я та експертами-дієтологами презентували національні рекомендації зі здорового харчування та визначили найважливіші групи продуктів, які повинні входити до щоденного раціону людини.
У рамках заходу експерти назвали перелік необхідних організму продуктів та рекомендований розмір порцій, розроблених на основі найкращих практик провідних країн світу та офіційно схвалених МОЗ України та Центром громадського здоров’я МОЗ України.
До складу рекомендованих продуктів увійшли сезонні овочі та фрукти, звичні та доступні молочні та кисломолочні продукти, різні види риби та м’яса. За структурою – це сім рекомендацій щодо здорового харчування дорослих і дітей старше 2 років, які допоможуть скласти власний збалансований раціон із корисних харчових продуктів і напоїв.
Порівняйте свою їжу з «Тарілкою здорового харчування»
Експерти з харчування Гарвардської школи громадського здоров’я розробили керівництво для здорового та збалансованого харчування.
На інфографіці зображені основні принципи здорового харчування:
- Овочі та фрукти повинні становити основну частину прийому їжі – ½ тарілки. Забезпечте різноманітність кольору і виду їжі. І пам’ятайте, що картопля не вважається овочем у «Тарілці здорового харчування» через негативний вплив на рівень цукру в крові.
- Віддавайте перевагу цільнозерновим продуктам – ¼ тарілки: цільні та неочищені зернові – ячмінь, зерна пшениці, вівсянка, гречка, неочищений рис і продукти, виготовлені з них. Наприклад, макарони з твердих сортів пшениці корисніші, ніж білий хліб, білий рис і інші очищені зерна.
- Сила білка – ¼ тарілки. Риба, курка, квасоля, горіхи – здорові та різноманітні джерела білка. Їх можна додати в салат, і вони добре поєднуються з овочами. Обмежте споживання червоного м’яса і уникайте переробленого, як бекон і сосиски.
- Корисні рослинні олії – в помірній кількості. Обирайте корисні рослинні олії, як-от оливкова, рапсова, кукурудзяна, соняшникова, арахісова та інші. Уникайте частково гідрогенізованих олій, які містять шкідливі трансжири. Пам’ятайте, що знижена жирність не завжди означає користь.
- Пийте воду, каву або чай. Відмовтеся від солодких напоїв. Споживайте одну або дві порції молока і молочних продуктів на день. Обмежте вживання соку до маленької склянки на день.
- Будьте активні. Червоний чоловічок, який біжить уздовж «Тарілки здорового харчування» – це нагадування, що активність також важлива для контролю ваги.
Віддайте перевагу якості харчування.
Щоб розпочати використовувати «Тарілку здорового харчування», слід візуально поділити тарілку на чотири частини. Заповнювати тарілку варто таким чином, щоб кожну частину займала певна група продуктів: білкові страви, зернові, фрукти та овочі.
Фрукти можна вживати як десерт або окремий прийом їжі. Не обов’язково розміщувати їх на тарілці. Головне не забувати про споживання фруктів у достатній кількості.
Головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка нагадує, що варто запам’ятати кілька простих порад для здорового харчування: «Насолоджуєтеся їжею, але не переїдайте. Не поспішайте під час їжі, щоб повноцінно насолоджуватися стравами. Коли ви їсте занадто швидко або відволікаєтеся – можете з’їсти більше, ніж слід. Не варто нехтувати сигналами про голод і ситість до, під час і після їжі».
Про забезпечення гарячим харчуванням учнів ліцею
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 16 від 18.01.2016 «Про внесення змін до Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість», рішень виконавчого комітету Бучанської міської ради від 18.12.2018 № 636 «Про забезпечення безоплатним гарячим харчуванням учнів 1 – 11 класів пільгових категорій закладів загальної середньої освіти у 2019 році», від 04.09.2018 № 384 «Про затвердження переліку документів для організації безкоштовного харчування дітей та пільгової оплати за харчування дітей пільгових категорій у закладах освіти», «Програми розвитку та функціонування системи освіти Бучанської міської об’єднаної територіальної громади на 2019-2021 роки» та з метою забезпечення прав дітей з 02.09.2019 року організовано харчування дітей у закладах загальної середньої освіти Бучанської міської об’єднаної територіальної громади.
Для учнів 1-11 класів, які не відносяться до пільгових категорій, з 02.09.2022 року організовано платне харчування. Вартість харчування однієї дитини на день – 60,00 грн. (повний комплексний обід), або 50 грн. (обід без першої страви).
Кошти за харчування учнів 1-4-х класів вносяться батьками наперед, авансовою платою, а з початку наступного місяця проводиться перерахунок за кількістю днів відвідування школи (аналогічно до оплати в дитячих садочках). Невикористаний залишок переноситься на наступний місяць. Прохання перераховувати кошти тільки за поточний місяць.
Забезпечено безкоштовним гарячим харчуванням учнів 1 – 11 класів закладів загальної середньої освіти з числа пільгових категорій (вартість надання послуг з харчування одного учня на день 1-4 класи 45,00 грн. , 5-8 класи – 50 грн., 9-11 класи – 55 грн. – 100 % за рахунок коштів місцевого бюджету):
- учні 1 – 11 класів закладів загальної середньої освіти з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
- учні 1 – 11 класів з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах;
- учні 1 – 11 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
- учні 1 – 11 класів дітей, батьки яких загинули в зоні проведення АТО, або стали особами з інвалідністю;
- учні 1 – 11 класів батьки, або особи, що їх замінюють, є учасниками АТО на час проходження служби в зоні АТО;
- учні 1 – 4 класів, які мають статус дитини з інвалідністю, які проживають у місті Буча.
Перелік документів
для забезпечення безкоштовним харчуванням дітей пільгових категорій,
які навчаються в закладах загальної середньої освіти
та проживають у Бучанській міській об’єднаній територіальній громаді
Пільгова категорія
Перелік документів
Примітка
Діти-сироти,діти, позбавлені батьківського піклування(1 – 11 клас)
– заява опікуна (піклувальника), інших законних представників
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія документа, що підтверджує статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування
Діти, які знаходяться на інклюзивному навчанні(1 – 11 клас)
– заява одного з батьків
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини
Діти з малозабезпечених сімей, сім’ї яких відповідно до чинного законодавства одержують державну соціальну допомогу малозабезпеченим (1 – 11 клас)
– заява одного з батьків
Надати документ, що підтверджує проживання дитини в Бучанській об’єднаній територіальній громаді
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія довідки про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям
Діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції (1 – 11 клас)
– заява одного з батьків
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія документа, що підтверджує належність дитини до зазначеної категорії
Діти, батьки (або особи, що їх замінюють) яких стали інвалідами в зоні проведення АТО (1 – 11 клас)
– заява одного з батьків
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія посвідчення учасника бойових дій
– копія посвідчення інваліда-війни
Діти, батьки (або особи, що їх замінюють) є учасниками АТО на час проходження служби в зоні проведення АТО (1 – 11 клас)
– заява одного з батьків
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія посвідчення учасника бойових дій
– копія довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України
Діти з інвалідністю за відсутності медичних протипоказань та здатності до самообслуговування (1 – 4 клас)
– заява одного з батьків, опікуна, піклувальника, інших законних представників
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді
– копія свідоцтва про народження дитини
– копія документа, що підтверджує належність дитини до зазначеної категорії
Квитанція на оплату харчування:
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 16 від 18.01.2016 «Про внесення змін до Порядку надання послуг з харчування дітей у дошкільних, учнів у загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах, операції з надання яких звільняються від обкладення податком на додану вартість», рішень виконавчого комітету Бучанської міської ради від 18.12.2018 № 636 «Про забезпечення безоплатним гарячим харчуванням учнів 1 – 11 класів пільгових категорій закладів загальної середньої освіти у 2019 році», від 04.09.2018 № 384 «Про затвердження переліку документів для організації безкоштовного харчування дітей та пільгової оплати за харчування дітей пільгових категорій у закладах освіти», «Програми розвитку та функціонування системи освіти Бучанської міської об’єднаної територіальної громади на 2019-2021 роки» та з метою забезпечення прав дітей з 02.09.2019 року організовано харчування дітей у закладах загальної середньої освіти Бучанської міської об’єднаної територіальної громади.
Для учнів 1-11 класів, які не відносяться до пільгових категорій, з 02.09.2022 року організовано платне харчування. Вартість харчування однієї дитини на день – 60,00 грн. (повний комплексний обід), або 50 грн. (обід без першої страви).
Кошти за харчування учнів 1-4-х класів вносяться батьками наперед, авансовою платою, а з початку наступного місяця проводиться перерахунок за кількістю днів відвідування школи (аналогічно до оплати в дитячих садочках). Невикористаний залишок переноситься на наступний місяць. Прохання перераховувати кошти тільки за поточний місяць.
Забезпечено безкоштовним гарячим харчуванням учнів 1 – 11 класів закладів загальної середньої освіти з числа пільгових категорій (вартість надання послуг з харчування одного учня на день 1-4 класи 45,00 грн. , 5-8 класи – 50 грн., 9-11 класи – 55 грн. – 100 % за рахунок коштів місцевого бюджету):
- учні 1 – 11 класів закладів загальної середньої освіти з числа дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування;
- учні 1 – 11 класів з особливими освітніми потребами, які навчаються в інклюзивних класах;
- учні 1 – 11 класів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям»;
- учні 1 – 11 класів дітей, батьки яких загинули в зоні проведення АТО, або стали особами з інвалідністю;
- учні 1 – 11 класів батьки, або особи, що їх замінюють, є учасниками АТО на час проходження служби в зоні АТО;
- учні 1 – 4 класів, які мають статус дитини з інвалідністю, які проживають у місті Буча.
Перелік документів
для забезпечення безкоштовним харчуванням дітей пільгових категорій,
які навчаються в закладах загальної середньої освіти
та проживають у Бучанській міській об’єднаній територіальній громаді
Пільгова категорія | Перелік документів | Примітка |
Діти-сироти,діти, позбавлені батьківського піклування(1 – 11 клас) | – заява опікуна (піклувальника), інших законних представників | |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія документа, що підтверджує статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування | ||
Діти, які знаходяться на інклюзивному навчанні(1 – 11 клас) | – заява одного з батьків | |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку розвитку дитини | ||
Діти з малозабезпечених сімей, сім’ї яких відповідно до чинного законодавства одержують державну соціальну допомогу малозабезпеченим (1 – 11 клас) | – заява одного з батьків |
Надати документ, що підтверджує проживання дитини в Бучанській об’єднаній територіальній громаді |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія довідки про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім’ям | ||
Діти, один із батьків яких загинув (пропав безвісти) у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів або помер внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних у районі проведення антитерористичної операції, бойових дій чи збройних конфліктів, а також внаслідок захворювання, одержаного в період участі в антитерористичній операції (1 – 11 клас) | – заява одного з батьків |
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія документа, що підтверджує належність дитини до зазначеної категорії | ||
Діти, батьки (або особи, що їх замінюють) яких стали інвалідами в зоні проведення АТО (1 – 11 клас) | – заява одного з батьків |
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія посвідчення учасника бойових дій | ||
– копія посвідчення інваліда-війни | ||
Діти, батьки (або особи, що їх замінюють) є учасниками АТО на час проходження служби в зоні проведення АТО (1 – 11 клас) | – заява одного з батьків |
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія посвідчення учасника бойових дій | ||
– копія довідки про безпосередню участь особи в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України | ||
Діти з інвалідністю за відсутності медичних протипоказань та здатності до самообслуговування (1 – 4 клас) | – заява одного з батьків, опікуна, піклувальника, інших законних представників |
Надати документ, що підтверджує проживання дитини або одного з батьків в Бучанській об’єднаній територіальній громаді |
– копія свідоцтва про народження дитини | ||
– копія документа, що підтверджує належність дитини до зазначеної категорії |
Квитанція на оплату харчування:
Графік харчування учнів у їдальні
Час
Клас
І зміна
9:30-9:45
1А, 1Б, 1В, 1Г, 5А, 5В
10:25-10:35
2А, 2Б, 2Г, 3А, 3Б, категорійні діти І зміна
11:15-11:25
3Д, 4А, 4Б, 4Д, 6А, 7А
ІІ зміна
13:55-14:05
5-ті, 6-ті, 7-мі, 8-мі, категорійні діти І зміна
Час | Клас |
І зміна | |
9:30-9:45 | 1А, 1Б, 1В, 1Г, 5А, 5В |
10:25-10:35 | 2А, 2Б, 2Г, 3А, 3Б, категорійні діти І зміна |
11:15-11:25 | 3Д, 4А, 4Б, 4Д, 6А, 7А |
ІІ зміна | |
13:55-14:05 | 5-ті, 6-ті, 7-мі, 8-мі, категорійні діти І зміна |
Залишити відповідь