Щедрівочка щедрувала…

У час, коли мороз щипле за щоки і вкриває товстим лискучим льодом всі стежки-доріжки, приходить до нас Щедрий вечір. Господарі ставлять на покуті щедру кутю, господині печуть млинці, готують пироги та вареники з сиром, щоб обдаровувати щедрувальників та посівальників. Адже характерною ознакою новорічних святкувань в Україні було щедрування — старовинний звичай церемоніальних обходів хат з побажанням щастя членам сім’ї і процвітання господарства.Звечора і до півночі дівчата-підлітки поодинці чи гуртом оббігають сусідів, щоб защедрувати. А наступного дня, коли починає світати, йдуть посівати зерном:

Сію, вію, посіваю, з Новим роком поздоровляю!

На щастя, на здоров’я та на Новий рік,

Щоб уродило краще, ніж торік,

– Жито, пшениця і всяка пашниця,

Коноплі під стелю на велику куделю.

Будьте здорові з Новим роком та з Василем!

Дай, Боже!

Перший посівальник на Новий рік приносить до хати щастя. За народним віруванням, дівчата щастя не приносять — тільки хлопці, а тому посівати дівчатам не годиться. Гурти молоді ходили з обрядовим дійством по всьому селу, не оминаючи жодної хати, адже люди вірили, що без спеціальних побажань наступний рік не зможе бути вдалим. Гомінкі щедрування й посівання створювали неповторну життєрадісну атмосферу новорічних та різдвяних свят.

В учнів 5-Б класу ще за часів їхнього навчання у початковій школі склалася традиція щороку ходити щедрувати по своїх батьківських родинах та дворах. Цього вечора до сімей з’їжджаються усі родичі, аби послухати автентичні щедрівки та посівання з уст дітей, отримати заряд оптимізму і позитивного духу на весь наступний рік. Особливостями самого щедрування наших школярів є те, що все нащедроване таким чином вони передають на користь АТО. Минулоріч діти сформували і передали 2 великих ящики із солодощами, теплими шкарпетками й листами на фронт нашим військовим, велику грошову суму власноруч завезли волонтерам Ірпінського шпиталю на ліки пораненим. Цьогоріч п’ятикласники вирішили передати нащедроване волонтерській організації «Бучанська варта» на допомогу воїнам-захисникам з рідного міста Бучі. Самі школярі дуже задоволені своєю участю у обрядовому дійстві, їх радо вітають у кожному домі, щедро обдаровують солодощами, перехожі на вулицях міста посміхаються назустріч, запрошують навперебій до своїх осель. Але головне – діти долучаються до великої справи: нести добро та радість оточуючим, вкласти свою посильну частку у підтримку й забезпечення миру в Україні.

Щедрівочка щедрувала...